fbpx

Satış temsilcisi nasıl olunur sorusuna yanıt arıyorsanız doğru adrestesiniz demektir. Satış temsilcisi olmak için gerekli şartlar ve geçmeniz gereken tüm süreçleri sizler için tek bir çatı altında topladık. Temsilci olmak için günümüzde üniversitelerin gerekli bölümlerinden mezun olmak gerekmektedir. Bu bölümler genellikle işletme, pazarlama gibi bölümlerdir. Bu bölümleri okumadan da satış temsilcisi olarak çalışmanız mümkündür. Bu şekilde çalışmak için kendinizi geliştirmeniz gerekmektedir. 

Satış Temsilcisi Nedir?

Günümüzde aktif bir şekilde hizmet veren satış temsilcileri firmaların üretmiş olduğu bir hizmet veya malı müşterilerine tanıtmak için görevlidir. Alanında uzman bir şekilde hizmet veren satış temsilcileri tanıtım yapmanın yanı sıra firma adına müşterileriyle pazarlık yapmaktadır. Satış temsilcisi olmak için bireylerde genellikle etkili iletişim ve ikna kabiliyeti aranmaktadır. 

Satış Temsilcisi Olmak için Gereken Koşullar Nelerdir?

Satış temsilcisi olmak için bir takım genel özelliklere sahip olmak gerekmektedir. Bu gereklilikler genel olarak tanımlanmış olup, bu özelliklerden bir tanesine sahip olsanız da bu alanda başarılı bir şekilde çalışabilirsiniz. Bu özellikler genel olarak:

  • Satış ve pazarlama konularında yeterli bilgi sahibi olmak,
  • Pazarlama satış alanlarına ilgi duymak,
  • Eğitim kurumlarının belirli alanlarından mezun olmak veya sertifika sahibi olmak,
  • İkili ilişkilerde başarılı olmak,
  • İkna kabiliyetine sahip olmak

Satış Temsilcisi Olmak için Verilen Eğitimler Nelerdir?

Alanında uzman bir satış temsilcisi olmak için verilen belli başlı eğitimler bulunmaktadır. Bu eğitimler insanların alanında uzman bir şekilde hizmet vermesi için insanlara donanım sağlamaktadır. Bu eğitimleri ülkemizde alanında uzman eğitim kurulması pazarlama, işletme alanından mezun olması gerekmektedir. Aynı zamanda bu bölümlerde okumayan kişiler de ilgili kuruluşlardan aldığı sertifikalar ile çalışmaya başlayabilir. 

Satış Temsilcisi Olmak İsteyen Kişiler Kaç Yıl Eğitim Görür?

Satış temsilcisi olarak hizmet veren kişiler için ülkemizde geçerli bir eğitim zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak günümüzde bu işi eğitim kurumlarından mezun olmadan da yapabildiğinizi göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. İşletme pazarlama gibi bölümlerden mezun olmak için ülkemizde verilen eğitim süresi ortalama 4 yıl kadar sürmektedir. 

 

Kimler Satış Temsilcisi Olabilir?

Satış temsilcisi olmak için almış olduğunuz eğitimlerin yanı sıra sizlerde bulunması gereken bir takım özel nitelikler bulunmaktadır. Bu özellikler genel olarak aşağıda listelenmiştir. 

  • Yoğun çalışma temposuna ayak uyduracak fiziksel niteliklere yer vermek,
  • Pazarlama alanında başarılı olmak,
  • İş sürecinde ortaya çıkabilecek sorunlara kolay bir şekilde çözüm bulmak,
  • İnsanlarla ikili ilişkilerde başarılı olmak.

 

 

click the arrow and contact us.