fbpx

Günümüzde satış temsilci ne iş yapar? Görev ve sorumlulukları nelerdir gibi sorular sıklıkla sorulmaktadır. Sizlerde başarılı bir satış temsilcisi olmak istiyorsanız bu sayfada verilen içerikleri dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz. Son yıllarda gelişen ve değişen teknolojiler ile birlikte çok fazla ürün ve marka gün yüzüne çıkmıştır. Bu sebepten ötürü işletmeler ellerinde var olan ürünleri müşterilerine tanıtmak için farklı yollar tercih etmiştir. Bu tercihlerden ötürü satış temsilciliği alanında oldukça fazla ihtiyaç doğmuştur. Satış temsilcileri günümüzde birçok alanda aktif olarak hizmet vermektedir. Peki bu işin içeriğinde hangi durumlar bulunmaktadır? 

 

 Satış Temsilcisi Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Satış temsilcisi olmak için ilk şart bu işe merak duymak, bu işi severek yapmak gelmektedir. İş dünyası içerisinde her zaman olumlu gelişmeler bulunmamaktadır. Satış temsilcileri gün içerisinde müşterileri ile olumsuz durumlarla karşı karşıya gelmektedir. Tüm bu durumlarda moralini ve isteğini bozmayacak olan kişiler genellikle başarılı bir satış temsilcisi olacaktır. Satış temsilcileri günümüzde hizmet veren kurumsal firmaların ürün ve hizmetlerini müşterilerine tanıtarak satışlarını arttırmak için hizmet vermektedir. Bu görev pozisyonunda çalışan kişiler işletmelerin satışlarının arttırılmasında en büyük etkenlerin başında gelmektedir. 

 

Satış Temsilcisi Olmak İçin Gerekli Olan Özellikler Nelerdir?

Satış temsilcisi olarak hizmet veren kişilerin sahip olması gereken bir takım genel özellikler bulunması gerekmektedir. Birçok sektörde satış temsilcisi ihtiyacı bulunmaktadır. Bu sektörlerin başında emlak sektörü gelmektedir. Emlak sektöründe başarılı bir şekilde çalışmak isteyen kişiler sektörün dinamiklerine sahip olması gerekmektedir. Bu dinamiklerin yanı sıra bulunması gereken gelen özellikler aşağıda listelenmiştir. 

  • Yüksek iletişim becerisi ve zihin okuma kabiliyeti,
  • Gelişmiş duyusal zekâ,
  • Yüksek ikna kabiliyeti,
  • Yıllık bazda kendine büyük oranda satış hedefi koyma,
  • İşletmenin sahip olduğu projeler hakkında bilgi sahibi olma, yakından takip etme gibi özellikler bulunması gerekmektedir. 

 

 Bireysel Satış Temsilcisi Eğitimi İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

Bir kurumda satış temsilcisi olarak çalışabilmek için kişinin üniversitenin gerektirdiği bir bölümden mezun olması gerekir. Bu sektörler; ekonomi, yönetim, finans ve diğer sektörlerdir. Bu alanlardan mezun olan kişiler, kişisel satış temsilcisi olarak işletmelere başvurabilirler. Mülakatlara katılan bireysel satış temsilcileri, başarılı olmaları durumunda bankada satış temsilcisi olarak çalışabilirler. Bir şirkette satış temsilcisi olarak çalışmak isteyen kişiler, pazarlama ve satış konusunda sertifika eğitimleri ve eğitimleri olduğu için en az lise mezunu olarak çalışabilirler. Satış temsilcileri ile ilişkili birçok kişi, başvuracakları şirketten sahadaki ilgili koşullar hakkında daha fazla bilgi alabilir.

 

click the arrow and contact us.