fbpx

Başarılı bir satış temsilcisi olmak için gereken özellikler insanlara sonradan kazandırılmış bir özellik değil doğuştan geldiği iddia edilmektedir. Bu bilgi kısmen doğru olsa bile günümüzde verilen eğitimlerle birlikte bu mesleği yapmak imkânsız değildir. Şüphesiz insanlar işlerinde başarılı olmak için ellerinden gelen tüm imkanları yapması için belirli bir süre boyunca o iş üzerinde eğitim alması yeterlidir. Bu niteliklere aşağıda verilen listelerden kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 

1- Sorumluluk sahibi olmak 

Bu özelliğe sahip olan kişiler genellikle tüm işlerinde başarılı bir şekilde verilen görevleri yerine getirmektedir. Tüm bu kriterlerin yanı sıra çalıştığınız süre boyunca ekibinizle birlikte organize değilseniz başarılı olamayabilirsiniz. Sorumluluk sahibi olan kişiler genel itibariyle girdikleri tüm işlerde başarılı olmaktadır. 

2- Saygılı olmak

Günümüzde var olan rekabet koşulları düşünüldüğünde müşterileri ikna etmek için işletmeler ellerinden gelen tüm imkanları seferber etmektedir. İnsanların günümüzde sadece ve sadece fiyatlara göre ürün seçmediği aynı zamanda gördükleri saygı ve hizmete göre de ürünleri tercih etmektedir. 

3- Girişken olmak

Alanında başarılı bir şekilde satış yapacak olan satış temsilcileri patronlarından herhangi bir komut beklemezler. Bu tarz girişken olan satış temsilcileri gelen talepleri satışa çevirmek için gerekli tüm işlemleri tek başına bile olsa yerine getirirler. Tüm bunların yanı bu tür kişiler kendilerini eğitmek için ellerinden gelen tüm imkanları ideal bir şekilde kullanırlar. 

4 – İyi bir dinleyici olmak

İyi bir satış temsilcisi karşısındaki kişiyi en iyi şekilde tanımlayan ve istediği ürünü anında ortaya çıkartandır. Bu bilgiden hareketle karşısındaki müşterisini iyi bir şekilde dinleyip istediği ürünleri ortaya koyan kişiler iyi bir satış temsilcisi olarak adlandırılmaktadır. 

 

5)Yeterince Israrcı Olmak

Yeterince ısrarcı olan satış temsilcileri genellikle belirli bir zaman dilimi sonrasında alanında başarılı olarak nitelendirilmektedir. Bu tanımlamanın genel amacı özünde insanlara hayır yanıtını duyduğunda pes etmemesi gerektiğini belirtmektedir. Sizlerde alanında başarılı bir temsilci olmak istiyorsanız müşterilerinizden gelen her hayır teklifinden sonra daha azimli olmanız gerekiyor. 

 

7)Olumlu düşünceli bir yapıya sahip olmak

Kimden satın almayı tercih edersin? İyi akıl hocası mı yoksa aşağılayıcı kişi mi? Olumlu bir tavır ve neşeli bir tavır, müşterilere yaklaşmayı ve satış başlayana kadar dikkatlerini çekmeyi kolaylaştırır. Ama sonuçta insanız ve her zaman pozitif olamazsınız, değil mi? Evde kötü bir durum olduğunu düşünüyorsanız, durumu görmezden gelmeye çalışın ve işinize odaklanın. Hayatınızın tüm yönlerini bölümlere ayırmayı öğrenin bu şekilde hareket eden kişiler iyi bir satış temsilcisi adayı olacaktır. 

 

 

click the arrow and contact us.