fbpx

Soli Pompeipolis

Kent adının Latince anlamı olan “Soli”, “güneş” anlamına gelmektedir. Bu şehrin geçiş adı yine Soloi idi. Soli Antik Kenti’nde Decadent Philemon, ünlü filozof Chrysippos ve Helenistik Dönemi en ünlü astronom ve şairlerinden Aratos yaşıyordu. Aratos’un “Phainomena” adlı kitabı Latince’ye çevrilmiş ve eski kitabı okutulmuştur. Romalı General Pompeio’nun korsanlıklarından arındırıp yeniden hayata döndürmesinden sonra, “Pompeio’nun Şehri” düzenlemelerinden gelen Pompeiopolis adı eklendi.

Yazılı kaynaklara göre; 18. yüzyılda Rodoslular tarafından kurulmuş bir antik kenttir. Diğer kaynaklarda merkezi geçmişin insanlığına Tunç Çağı kadar eski olduğu ima edilmektedir.

Tarihsel kayıtlar, liman kenti Soli’yi Rodosluların kurduğunu iddia etmektedir.

Mersin’in giderken yer alan Soli Pompeipolis, tarih meraklıları ve arkeoloji meraklıları için mutlaka görülmesi gereken bir hedef. Geçmişi MÖ 5. yüzyıla kadar uzanan bu antik kent, onu diğer Akdeniz kentlerine kanalize eden hareketli bir limanıyla zamanlar bir geçmiş bir kültür ve ticaret merkeziydi.

Bugün, Soli Pompeipolis, zengin geçmiş bir bakış sunan çok sayıda kalıntı ve eserle, sit mağazası harika hazinesidir. Ziyaretçiler, diğer önemli yerlerin yanı sıra antik tiyatro kalıntılarını, agorayı, hamamları ve sütunlu caddeyi keşfedebilirler.

 

Soli Pompeipolis

 Daha sonra diğer Anadolu şehirleriyle birlikte MÖ 333’te Pers yönetimine girdi. Büyük İskender Persleri devirdi ve bu kez Helen hakimiyeti başladı. Pers yönetimi altındayken, kendi parasını basma gücüne sahip bir şekilde bağımsız bir şehirdi.

İskender’in ölümünden sonra şehrin yöneticilerinden biri olan Seleukos Dönemi, şehrin bulutunun zirvesine ulaşan dönemdir. Helenlerin kuvvetini azaltmak için şehir korsanlık baskınlarına karşı ölçüleriydi. M.Ö. 67’de Romalı General Pompeius korsanları yenerek bir takım düzenlemeleri yaparak şehrini kurtarmasını sağlıyor.

130 yılında bir Roma imparatoru olan Hadrian kenti ziyaret edilmiş ve limanın inşası için bağışta bulunmuştur. Soli Antik Kenti, Bizans dönemi boyunca dini yönetici önemli bir piskoposluk merkezi haline geldi. 525 yılında meydana gelen büyük Kilikya depremi ve ardından gelen korsan saldırıları nedeniyle şehir terk edilmiştir. Kentin yıkılmasının bir başka nedeni de Lyparis Çayı’nın getirdiği alüvyon ve kumların akması sonucu eski limanın artık kullanılmaması. 19. yüzyılda Mersin’e gelen Avrupa’nın anılarında bir tiyatro, bir nekropol ve bir hamamdan bahsedilmiştir .

  • Soli Pompeipolis antik yerleşimi, Mersin’in Mezitli merkez ilçesinin Viranşehir sektöründe yer almaktadır. Mersin şehir merkezi 12 km, Mezitli ise 2 km uzaklıktadır.

 

Soli Pompeipolis’in en etkileyici etkilerinden biri, 5.000 kişilik oturma misafir sahiplerine sahip iyi gösterileri tiyatrosudur. MS 2. yüzyılda inşa edilen bu muhteşem yapı, Akdeniz’in ve çevredeki muhteşem manzaraya sahiptir. Tiyatro ayrıca, zaman testinden geçen bir dizi karmaşık ve dekorasyona da ev sahipliği yapmaktadır.

Soli Pompeipolis’te mutlaka olması gereken bir diğer cazibe merkezi, bir zamanlar ticari faaliyetinizin kalbi olan geniş bir pazar yeri olan agoradır. Ziyaretçiler, agoranın kalıntıları arasında dolaşılabilir ve malları burada şeytan eski tüccarlar için hayatı nasıl hayal edebilir.

Hamamlar, antik kent günlük yaşamıyla ilgilenenler için dönem sosyal örf ve adetlerine ve hijyen uygulamalarına büyüleyici bir bakış sunuyor. Hamamların kalıntıları arasında sıcak ve soğuk odaların yanı sıra bir havuz ve sıcak hava sirkülasyonu için yer altı borularının kullanıldığı bir ısıtma sistemi bulunmaktadır.

Bu önemli kümeler ek olarak, Soli Pompeipolis ayrıca keşfedilmeye değer, daha az bilinen bir dizi siteye sahiptir. Örneğin sütunlu cadde, antik sütun ve kemer kalıntılarının sıralandığı pitoresk bir yürüyüşe çıkıyor. Ziyaretçiler ayrıca şehrin tarihi hakkında ek bilgiler sağlayan bir Bizans bazilikasının kalıntılarını ve bir Roma nekropolünü keşfedebilirler.

Genel olarak, Soli Pompeipolis, yönetimin Keşfi için çok sayıda tarihi ve kültürel cazibe merkezi sunan büyüleyici bir destinasyondur. İster istemez bir arkeoloji tutkunu olun, ister sadece antik dünyayı merak edin, bu antik şehir kesinlikle hayal gücünüzü cezbedecek ve sizi Mersin’in zengin tarihi için yeni bir takdirle baş başa bırakacaktır.

Gittiğinizde neden seyahat programınıza Soli Pompeipolis’i eklemeye ve bu antik kenti harikalarını keşfetmeye çalışıyorsunuz?

 

 

click the arrow and contact us.