fbpx

Tarsus Ulu Camii

Tarsus Ulu Camii Tarsus
Ulu Camii hem tarihi hem de dini mekânı çok önemlidir. Bu nedenle hem dini hem de kültürel tatillerde her yıl artan sayıda turist çekmektedir. Gerçekte, caminin şimdi olduğu yerde daha önceki döneme ait bir kilise inşa etmek. Eski bir kitapeye göre 19. yüzyıl Abbasi İmparatorluğu tarafından yaptırılan bir kilisenin yerine inşa edilmiştir. Hem Ermeni imparatorluğu hem de Bizans bu yeri daha erken dönemlerde fethetti. Yine de Tarsus Ulu Camii, Ramazanoğlu Beyliği’nin mahallini kontrol altına almasından sonra inşa edilmiştir.

ulu cami

Cami; Düzgün kesme taştan inşa edilen geniş planlı cami, mihraba paralel üç kenarlı bir harim ve kuzeydoğuda üç yönlü revaklı bir avludan oluşur. Harim ve türbe, dıştan kiremit kaplı kırma çatı ile örtülüdür.

ulu cami

Bugünkü Ramazanoğlulu İbrahim Bey’in yaptırdığı cami, zarif tasarımıyla konuklarını karşılıyor.
Objektif kaynaklar, bu caminin 1579 civarında bir yerde inşa edildiğini tespit ettirmiştir. Piri Paşa’nın oğullarından Ramazanoğlu Bey olarak da İbrahim adlı biri, kiliseden camiye dönüştürülmesinden ve alacaklarının sorumluydu. Bu cami, yüksek ve heybetli görünümüyle dikkatleri üzerine çekmeye devam ediyor. Cami bazen “Cami-i Nur” olarak anılır.
Özenli süslemeleri ve önemli mimari yapısı ile Türk İslam manzaralarının en eski eserlerinden biri olmaya devam eden Tarsus Ulu Camii, 2007 yılında restorasyon adı altında bakıma alınmıştır.
Cami bugün hala açık ve hizmette. Güzelliği ve mimarisi ile misafir ağırlıyor ve şaşırtıyor.Ayrıca caminin hemen bitişiğinde Halife Me’mun’un türbesinin bulunması dini bulmaya gelen ziyaretçiyi artırmamıştır.

 

BAŞKA BİR HİKAYE

Tarsus Camii olarak da bilinen Ulu Camii, şehrin zengin İslami yapısının bir simgesidir. Tarsus’un gittiği yer alan bu muhteşem yapı, zamana karşı durmuş, geçen zamana karşı duran savaş ve yıkımlardan sağ yönetim bölgelerinin en önemli simge yapılarından biri haline gelmiştir.

Efsaneye göre cami, 12. yüzyılda Kudüs’ü fetheden Müslüman bir savaşçı olan Selahaddin Eyyubi tarafından yaptırılmıştır. İslam mimarisine ve mimarisine olan sevgisiyle seven Eyyubi, inancının bir tecellisi olarak hizmet veren camiyi inşa etmek için hiçbir masraftan kaçınmadı.

Cami, yüksek minareleri, girift oymalı kemerleri ve yüzeyi süsleyen zarif mozaikleriyle İslam mimarisinin bir şaheseri olacak şekilde tasarlandı. İhtişam ve güzellik eşsizdi ve dünyanın her yerinden insanları onu görmek için geldi.

Yıllar geçtikçe cami bakımına muhtaç hale geldi ve 19. yüzyıldaki yıkıcı bir depremde neredeyse yıkıldı. Ancak Tarsuslular, çok yakınlarının camilerinin asırlarca kaybolmasına izin veren sonuçlar. Caminin İslami köklerine sadık kalmasını sağlamak için geleneksel teknikler ve yöntemleri kullanarak camiyi eski ihtişamına kavuşturmak için bir araya getirmek.

Tarsus Ulu Camii bugün yine İslam mimarisinin bir örneğidir. ayrıntılı ayrıntılar ve çarpıcı güzellikler, dünyanın dört bir yanından gelen bir ilham vermeye devam ediyor. Caminin büyük salonlarında, bu yerin temsil ettiği tarih ve kültüre karşı bir huşu ve hürmet duygusu duygusundan kendinizi alamıyorsunuz.

Caminin en dikkat çekici özellikleri biri, yüksek sütunlar ve zarif kemerlerle büyük avlusudur. Avlu hem yerel halk hem de aileler için popüler bir buluşma yeridir ve genellikle oyun oynayan çocuklar ve piknik yapan ailelerin sesleriyle doludur.

Gökyüzüne değiyor gibi görünen yükselen kubbesiyle caminin içi de aynı derecede etkileyici. Duvarlar, İslam tarihi ve içerdiğinden sahneleri betimleyen girift mozaikler ve oymalarla bezenmiştir. Baktığınız her yerde, keşfedilecek ve takdir edilecek yeni bir şey var.

Ancak Tarsus Ulu Camii, güzel bir yapıdan çok daha fazlasıdır. Mirasını ve kültürünü korumak için yorulmadan çalışan Tarsus’un koruyucu gücünün bir uzantısıdır. Her inançtan insan teselli ve ilham bulmak için geldiği bir ibadet yeridir. Ve Tarsus’u böylesine özel bir yer yapan zengin tarihin ve geleneklerin bir hatırlatıcısıdır.

Camiden çıkıp Tarsus’un hareketli sokaklarına adımınızı attığınız anda, böylesine olağanüstü bir yerde yaşama fırsatına sahip olduğunuz için kişisel minnettarlık hissetmeden yoksunuz. Tarsus Ulu Camii fiziki bir yapı olabilir ama Tarsus insanı ve kültürü üzerindeki etkisi ölçülemez.

click the arrow and contact us.